Oldal kiválasztása

Mókusok

mókus

Gondoljátok el, hogy sétáltok az erdő szélén, és egyszercsak feltűnik egy cuki mókus az utatokon. Néztek egymásra, keresitek, merre szaladt, melyik fáról hova ugrott át. Hatalmas élmény!
Ebben a bejegyzésben egy kicsit most közelebbről megismerkedünk a mókusokkal, és rájövünk, mennyire különleges kis lények tudnak lenni. Így hát, üljetek le és tartsatok velem a mókusok varázslatos világába!

Tudtad, hogy a mókusok…

 

1. Előre megérzik az időjárás változását. Ha zivatarosra fordul az idő, már  félnappal korábban izgatottá válik, füttyentget, jellegzetes hangot ad ki, majd elbújik az eső elől.

2. A nyusztok miatt a fa legvékonyabb ágaira építenek fészket. Egyszerre több fészket is raknak. Támadás, baj esetén azonnal átköltöznek egy másikba

3. Nem odvakban alszanak, oda csak a táplálékukat rejtik el. Az odvakban nagy veszélyben lennének, hiszen nem tudnának elmenekülni a nyuszt támadása elől.

4. Nagyon tiszta állatok, mindig tisztogatják magukat. Az ürüléküket sem a fészekbe rakják , hanem mindig a fatörzs aljára.

5. Szeretnek gyűjtögetni. Avarba, fák gyökerei közé, odvakba rejtik az élelmet, ahol védve vannak az esőtől, hótól. Télen ezeket a helyeket keresik fel, ha megéheznek. Gyakran elfelejtik azonban, merre rejtették el a kincseiket, így tavasszal ezek a magok kihajtanak.

6. Legfeltünőbb a fülüket díszítő bojt. De ez nem minden évszakban jellemző rájuk. Ahogy közeleg a tél és téli bundát növesztenek, úgy növekszik és lesz feltünőbb a fülükön is a szőrpamacs.

7. Sok nevük van. A tudományos nevét (Sciurus) a görögöktől kapta, jelentése: farkával árnyékot adó. Magyar elnvezései: erdei mókus, vörös mókus, cibóka, evet, kelempájsz madár

8. Méretük változó, de általában 20-30 cm hosszú farkukkal együtt 25-30 cm hosszúak, súlyuk 250-500 gramm.

 

mókus az üregében

Az európai mókusok picit tudományosabban

Az európai mókus (Sciurus vulgaris) az emlősök (Mammalia) osztályának, rágcsálók (Rodentia) rendjébe, ezen belül a mókusfélék (Sciuridae) családjába tartozó faj.


Előfordulása

 

Élőhelye Európában és Ázsiában a Földközi-tengerig, északon Skandináviáig, keleten pedig Kínáig és Koreáig terjed.
Angliában a keleti szürkemókus kiszorította élőhelyéről. Csak Skóciában
 és a Scilly szigeteki Tresco szigetén maradt egy kis európaimókus-kolónia. Erről bővebben itt olvashattok,
Magyarországon szerencsére sok helyen találkozhatunk vele.

Megjelenése

Az európai mókus fej-törzs-hossza 21-30 centiméter, farokhossza 15-25 centiméter, testtömege 250-500 gramm, az évszaktól függően (nyáron kisebb).

A téli bundája a nyárinál vastagabb, sötétebb és szürkébb. Bundájának színe feketés-barnától az egészen világos vörösesbarnáig terjedhet. Hasa mindig világos. Élőhelye befolyásolja a színét. Lombos erdőkben és városi parkokban, ahol a fenyőfélék ritkán fordulnak elő, a vörösesbarna típus a jellemzőbb, míg a fenyőerdőkben szinte kizárólag csak feketés- vagy sötétbarna példányok találhatók.
A sötét fenyőerdőben a sötétbarna mókus sokkal kevésbé tűnik fel, mint a vörös, és fordítva.
A farka az ágak közti ugráláskor és mászáskor egyensúlyozásra, éjjel „takaróként” szolgál.

alvó mókus

Életmódja

 

Az európai mókus a legkülönbözőbb helyeken meg tud élni. Megtalálható a  síkságtól egészen a hegyvidékig. Találkozhatunk velük nagyobb kertekben vagy akár parkokban is.
Fán él, ágakból készít fészket és ott hozza világra a kölykeit.
Nappali állat, ezért könnyű észrevenni. Barátságos, akár meg is lehet etetni. Tápláléka lehet a toboz, fakéreg, növényi nedvek, makk, mogyoró, gombák, de rovarokat, tojásokat, hernyókat és madárfiókákat is megeszi.
Valódi téli álmot nem alszik, csak kevesebbet mozog, hogy ne kelljen annyit ennie és többet pihen.

Fákról-fákra akár 4-5 méter távolságra is ugrik, a földön 50 centiméteres ugrásokat tesz. 

A mókus legfőbb ellensége a héja és a nyuszt.  A héja villámgyors, meglepetésszerű támadással ragadja meg, ha a mókus túlságosan a fakorona külső részeire merészkedik.
A nyuszt ezzel szemben ügyességben felveszi a versenyt a mókussal. A fák ágain üldözi. A nyuszt távolabbra tud ugrani, a mókus egyetlen előnye, hogy könnyebb nála, ezért a vékonyabb ágak megtartják.

 

 

Szaporodása

 

A mókusmama 38 napig vemhes, majd 1-6 utódot hoz a világra. Évente kétszer is születhetnek kismókusok. Ha szeretnél egy csodaszép képet látni kismókusokról, kattints ide.
A kicsik születésükkor csupaszok és még nem látnak.
Anyukájuk egy tartalékfészket is épít születésük előtt. Veszély esetén gyorsan át tudja a kicsinyeit telepíteni oda. Könnyű megkülönböztetni a madárfészkektől, mert a mókusfészek nyílása általában alul van.

 

 

Érdekességek

 

A mókus nagyon szereti a tobozokat, egy nap akár 10-15 luctobozt, vagy több száz erdeifenyő-tobozt is elfogyaszt. Speciális harapásával felnyitja a toboz pikkelyét, így könnyen hozzáfér a maghoz. Egy erdeifenyő tobozában nagyjából 30 mag van, ezzel 3 perc alatt végez.

Kedvenc ételük a dió és éles fogaikkal fel is tudják törni a dió héját is. Négy első foguk egész életük során növekszik és bármilyen csonthéjas gyümölcsöt  is képesek vele feltörni.